Az OFF a documenta fifteen-en

Az idén június és szeptember között, a németországi Kasselben sorra kerülő documenta 2022-es kiadását (documenta fifteen) megformáló úgynevezett „nemzetközi lumbung” kezdőcsapatába tizenhárom másik szervezettel együtt kapott meghívást az OFF. Ezt a csapatot az elmúlt években a világ minden szegletét bejárva hívta együttműködésre a documenta jelen kiadásának művészeti vezetésére felkért ruangrupa csoport. Az indonéz ruangrupa egy olyan művészeti kollektíva, amelynek működését a „lumbung”, egy erőforrás-megosztáson és közösségiségen alapuló koncepció határozza meg. Ezt a működési modellt a documenta keretében, más szervezetek bevonásával egy olyan interlokális lumbung-hálózattá szeretnék bővíteni, amely a 2022-es documentát követően is biztosíthatja különböző helyi és nemzetközi együttműködések és szerveződések fenntarthatóságát. Az OFF felkérésének közvetlen előzménye a ruangrupa tagja, farid rakun 2019-es budapesti látogatása a budapesti Dot.To.Dot rezidenciaprogram keretében. Az OFF-Biennále két projekttel és egy kiadvánnyal vesz részt a documenta fifteen-en.

„LESZ MÉG EGYSZER ÜNNEP A VILÁGON” / RomaMoMA @documentafifteen

Az egyik, egy hosszú távú együttműködés a berlini ERIAC-kal (European Roma Institute for Arts and Culture), melynek egyik korábbi állomása a 2021-es OFF-Biennálén volt látható, és amely egy roma kortárs művészeti múzeum, egy „RomaMoMA” lehetőségének vagy lehetetlenségének kérdését teszi fel kortárs műalkotások és projektek által. Hogyan lehetséges a máig a kulturális kánonon kívül rekedt roma művészeti örökség és kortárs művészet bemutatása egy formális kiállítási környezetben, miközben a roma művészet kapcsán éppen az a szisztematikus munka, gyűjtési és elismerési folyamat maradt ki, azok az intézmények hiányoznak, amelyek ezt lehetővé tennék? Mi volna a roma művészet vagy a roma művész meghatározása és kell-e ilyen kategóriákhoz fordulnunk egyáltalán? A documenta fifteen keretében több helyszínen bemutatandó kiállítás, „Lesz még egyszer ünnep a világon” címmel a múlt el nem mondott vagy elhallgatott történeteitől a jelenig ér, kortárs művek és megszólalások által teremt magának teret. Idősebb és fiatalabb művészek munkái, hangjuk különbözőségei olyan módon kerülnek bemutatásra, amely egyszerre építi fel és bontja le a roma művészeti múzeum eszményét és teremt egy képzeletbeli transznacionális teret a Friedericianum épületében, amely az európai kontinens első nyilvános múzeumépülete. Egy olyan környezetben – a documenta fifteen-en – amely az elsősorban a Globális Észak által meghatározott művészeti világ és a Globális Dél egészen újfajta párbeszédéről fog szólni. A Friedericianum különböző tereiben bemutatott projekt az el nem mondott múltat és a kibontakozó jelent mutatja be műalkotásokon és történetmesélésen keresztül.

Művészek: Daniel BAKER, BALÁZS János, Robert GABRIS, Sead KAZANXHIU, Damian LE BAS, Małgorzata MIRGA-TAS, Omara (OLÁH Mara ), PÉLI Tamás, Selma SELMAN, Ceija STOJKA

Konzulensek: GYÖRGY Eszter, KÓCZÉ Angéla / CEU Romani Studies, SZÁSZ Anna Lujza, SZÜCS Teri

Közreműködő: East Europe Biennial Alliance
Együttműködő partner: ERIAC (European Roma Institute for Arts and Culture)

Társkurátorok: Daniel BAKER, Ethel BROOKS, JUNGHAUS Tímea, Miguel Ángel VARGAS

Kurátorok: SOMOGYI Hajnalka, SZAKÁCS Eszter, SZÉKELY Katalin (OFF-Biennále Budapest)

 

„MILENNEHÁK ÉS MIÉRTNÉK: OFF-Játszótér”

A másik OFF-os projekt a Fulda folyó partján található AHOI! nevű csónakházban valósul meg. A 2017-es Gaudiopolis óta a játék, a közösségteremtés és a szabad alkotás kérdései jelen vannak az OFF tevékenységeiben, így a Fulda partján egy olyan „építési területet” hozunk létre, amely a játszótér lehetőségeivel bír, megkérdőjelezve annak normatív jellegét, a „hogyan kell játszani” elvárásait. A „milennehák” és „miértnék” világában a képzelet segítségével egyszerű használati tárgyakból játékok válhatnak, egy építési területből pedig játszótér lesz. A valóságon olykor felül emelkedő – valójában valóságteremtő – közös alkotás, az álmok tapasztalattá fordítása építőkockái ennek a játszótérnek, amelyet képzőművészekkel, építészekkel, kertészekkel és gyerekekkel – valamint az ide látogatókkal közösen alakítunk ki. Az itt létrejövő épületek és installációk jórészt egyszerű vagy újrahasznosított anyagokból készülnek, mozgósítva a fantázia, a gyerekvilág határtalanságát, a történetekben, mesékben meglévő felszabadító erőt, hogy a játszótér kerítésén túl szabad világra találjunk.

Művészek: AUW (Architecture Uncomfortable Workshop) / GHYCZY Dénes Emil & SZEDERKÉNYI Lukács, KOKESCH Ádám, Eva KOŤÁTKOVÁ, NÉMETH Ilona, The Randomroutines / KASZÁS Tamás & KRISTÓF Krisztián, Recetas Urbanas

Együttműködő intézmény: Unterneustädter Schule, Kassel

Kurátorok: ERŐSS Nikolett, LÁZÁR Eszter, SZALAI Borbála, SZÉKELY Katalin (OFF-Biennále Budapest)

ON THE SAME PAGE

Az OFF a kiállítási projektek mellett egy publikációval is jelentkezik Kasselban: az On the Same Page egy, a 2021-es OFF-Biennále résztvevőiből álló kollektív szerkesztőség által írt és összeállított kiadvány, amely a „függetlenség” fogalmát járja körül.

Szerkesztők: KÁLMÁN Rita , PÁLDI Lívia, ŠEVIĆ Katarina